Sprężarka w firmie gastronomicznej – Co musisz wiedzieć?

Osuszacze adsorpcyjne – różnice między domowymi a przemysłowymi
15 marca 2019
Zalety bezolejowych sprężarek śrubowych
21 maja 2019

Biznes gastronomiczny jest niezwykle wymagający. Dlaczego? Ponieważ nakłada on na przedsiębiorców między innymi konieczność odpowiedniego przechowywania żywności. Tym bardziej, że w tej branży przepisy są bardzo surowe. Dlatego też najczęściej żywność pakowana jest próżniowo. I tutaj dużą pomoc niosą sprężarki powietrza, które to wytwarzają skompresowane powietrze z atmosfery. Powietrze jest nieskazitelne, więc z powodzeniem sprężarki są używane w przemyśle gastronomicznym oraz do przechowywania jedzenia.

Wykorzystywanie potencjału sprężarek daje wiele możliwości. Stojąc po drugiej stronie biznesu, w roli klienta (konsumenta) często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele etapów musi przejść dany produkt i co złożyło się na powstanie zamówionego dania, napoju, czy też innego cząstkowego produktu gotowego do spożycia.

Branża pneumatyczna jest największym wsparciem dla całego przemysłu – zarówno spożywczego, jak i gastronomicznego. Masowo produkowana i wytwarzana żywność wymaga odpowiednich opakowań oraz sposobu przechowywania. Po to, żeby zagwarantować najwyższą jakość swojemu potencjalnemu klientowi.

Jaki rodzaj sprężarki najlepiej sprawdzi się w branży gastro?

Żeby jednak wszelkie normy związane z przechowywaniem żywności były spełnione, należy odpowiednio i systematycznie konserwować sprężarkę. Jej stan techniczny powinien być regularnie sprawdzany przez wykwalifikowanych specjalistów. Wszystko po to, aby ochronić żywność przed ewentualnym przedostawaniem się do niej zanieczyszczeń. W tym wypadku konieczne jest zachowanie wyjątkowej ostrożności.

Przechowywanie jedzenia za pomocą sprężonego powietrza jest obecnie standardem. Jednak jaką sprężarkę wybrać? Wybór sprężarki zależy od tego jaki rodzaj żywności będziemy przechowywać. Najczęściej używane są sprężarki bezolejowe oraz olejowe.

W przemyśle spożywczym podstawą jest norma DIN ISO 8573-1. Zakłada ona nawet najwyższy poziom substancji, które powstały w związku z pakowaniem żywności za pomocą sprężonego powietrza. Najpopularniejszą oraz najmniej kłopotliwą pod względem użytkowania jest sprężarka bezolejowa. Bowiem cząsteczki oleju nie mają bezpośredniej styczności z żywnością. Taki sposób pakowania jest najbardziej akceptowalny. Ryzyko przedostania się do jedzenia ewentualnego zanieczyszczenia jest minimalne. Jednak mimo to zalecane jest jeszcze dodatkowe oczyszczanie żywność, po to aby mieć 100% pewność, że żywność jest sterylnie zapakowana i odpowiednio zabezpieczona.

W niektórych sytuacjach konieczne jest użycie dodatkowych środków, które chronią żywność przed rozszczelnieniem się sprężarki. W takim przypadku może dojść do przedostania się zanieczyszczeń z zewnątrz. I w tym wypadku polecamy użyć najwyższej jakości filtrów powietrza marki Boge oraz osuszaczy adsorpcyjnych.


Sprężone powietrze w gastronomii

Niewiele osób wie, że sprężone powietrze obecnie jest używane na każdym etapie produkcyjnym żywności. Od samego momentu jej wytwarzania, aż do chwili finalnej konsumpcji. Tego typu urządzenia zapewniają świeżość żywności i gwarantują niezwykłą sterylność.

Rosnąca popularność tego typu urządzeń ma zastosowanie w procesie pakowania próżniowego składników hurtowych oraz w lokalu gastronomicznym. Kuchnia w lokalu ma, dzięki sprężarce, możliwość profesjonalnego oraz właściwego zabezpieczania żywności. Ponadto, żywność będzie mogła znacznie dłużej cieszyć swoją świeżością.

Dodatkowo, system sprężonego powietrza rozwiązuje problem strat materiałów i produktów, które w naturalnym procesie tracą swoje walory estetyczne i jakościowe. Dając możliwość wykorzystywania produktów przez znacznie dłuższy czas.