filtry
Znaczenie filtrów w procesie wytwarzania sprężonego powietrza
8 października 2019
Wynajem sprężarek – kiedy się opłaca?
16 grudnia 2019

Generatory tlenu są urządzeniami o szerokim zastosowaniu. Sięga się po nie w lecznictwie, przemyśle, produkcji czy nawet w hodowli zwierząt. Czas na poznanie sposobu ich działania i możliwości.

Co warto wiedzieć na temat generatorów tlenu?

Generator tlenu jest urządzeniem umożliwiającym uzyskanie tlenu z powietrza atmosferycznego przy wykorzystaniu metody absorpcyjnej. Wyposażony jest w cylindry, w których znajduje się zeolit o właściwościach absorbujących. Minerał ten pochłania azot z powietrza. W jednym zbiorniku buforowym znajduje się tlen, a w drugim powietrze. Koncentracja uzyskanego tlenu waha się między 92-95%. Pobrane z otoczenia powietrze przechodzi przez system filtrów znajdujących się w generatorze, przez co jest nie tylko czyste i ma wysoką koncentrację tlenu, ale też jest nawilżone. Tego typu urządzenia dostępne są w wersji stacjonarnej i przenośnej.

Te pierwsze wymagają zasilania prądem stałym. Mogą być wykorzystywane do tlenoterapii zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Powietrze jest podawane pacjentowi przy pomocy kaniuli lub maski tlenowej. W zależności od wybranego modelu generator tlenu może być wyposażony w długi przewód i kółka, dzięki czemu staje się mobilnym urządzeniem do zastosowania na większą odległość.

Jeszcze większe możliwości dają przenośne generatory, które są lżejsze i mogą być zasilanie również zewnętrznym źródłem prądu. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku pacjentów, którzy są w stanie się swobodnie poruszać i nie chcą rezygnować z wykonywania swoich codziennych aktywności. Takie urządzenie można bez trudu przetransportować w wózku czy torbie.

W przypadku urządzeń stacjonarnych podawanie tlenu odbywa się w trybie nieprzerwanym, natomiast w modelach mobilnych w trybie pulsacyjnym. Ilość podawanego tlenu można ustalić samodzielnie, zgodnie z bieżącymi potrzebami. W sprzedaży znajdują się nawet modele urządzeń działających w trybie nocnym. Dzięki temu tlen będzie podawany pulsacyjnie w jednakowych odstępach czasowych. Nowoczesne generatory zapewniają pacjentowi komfort użytkowania ze względu na to, że podają tlen w sposób przystępny i łagodny.

Czym wyróżniają się generatory tlenu Boge?

Generatory tlenu Boge charakteryzują się wysoką wydajnością i skutecznością działania. Na korzyść tych urządzeń przemawia ich niska awaryjność. Rzadko kiedy potrzebna jest konserwacja sprzętu. Kolejną zaletą generatorów są niskie koszty utrzymania, co wpływa na opłacalność ich użytkowania. Obsługa tych urządzeń, zarówno, jak i ich kontrola, jest bardzo prosta. Nie jest wymagane żadne szkolenia, aby móc użytkować generator tlenu. Wystarczy zapoznać się dokładnie z załączoną do urządzenia instrukcją.

Do ich produkcji sięga się po wysokiej jakości filtry, które idealnie radzą sobie ze wszelkimi niepożądanymi cząsteczkami. Generatory wyposażone są w liczne czujniki, które automatycznie dokonują pomiarów czystości tlenu, wartości ciśnienia i temperatury. Korzystanie z generatorów tlenu Boge daje gwarancję uzyskiwania tlenu na poziomie czystości od 90 do aż 95%.

Jakie mają zastosowanie generatory tlenu Boge?

Uniwersalność generatorów tlenu sprawia, że znalazły one szerokie zastosowanie i to w różnych sektorach. Przy pomocy tych urządzeń możliwe jest produkowanie tlenu we własnym zakresie, czyli bez korzystania z zewnętrznych dostaw. Jest to sposób na uniezależnienie się od dostaw tlenu, uzyskanie potrzebnej ilości czystego tlenu wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Generatory tlenu są wykorzystywane:

• w przemyśle farmaceutycznym,
• w górnictwie,
• w energetyce (przede wszystkim spalanie),
• w szpitalach (odpowiednie rozdysponowanie gazów medycznych),
• do obróbki metali – podczas spawania i cięcia,
• na fermach rybnych do natleniania wody (poprawienie jakości warunków hodowlanych),
• przez oczyszczalnie ścieków do uzdatniania wody,
• w przemyśle kosmetycznym.